Batıda MEME Türkiye’de CAPS

batida-meme-turkiyede-caps

Peki türkiye’de MEMEcoin benzeri birimler ortaya çıkar mı? Türkiye’de MEME denen içeriklerin karşılığı var mı? Bu konuda herhangi bir hazırlık ya da çalışma yapılıyor mu? Bu soruların hepsini “Evet” olarak cevaplandırabiliriz.

Nasıl ki yabancılarda MEME kültürü varsa Türkiye’de de yıllardır süregelen bir CAPS kültürü bulunmakta. CAPS içeriklerinin temeli de hayli eskiye, İnci Sözlük ve ardından İnciCaps’in ortaya çıkmasına dayanıyor. Tamamen yerli bir sosyal medya kültürü olan CAPS kültürü her zaman Türk internet mizahının odak noktasında yer aldı.

CAPS kültüründe içerikler tamamen genç kullanıcılar odaklı. Hatta bazen o kadar iyi CAPSler üretildi ki sadece mizah değil Türkiye’nin gündemini belirler duruma gelindi. CAPS kültürü daha önce tanınmayan birçok önemli kişinin tanınmasına ve insanlar tarafından dikkate alınmasına da önayak oldu. Gazetelerde ve haber bültenlerinde sık sık CAPS içeriklerine yer verildi.

Hal böyleyken Türkiye’den de bir MEMEcoin örneğinin çıkmaması tuhaf olurdu. Ki, bu konuda yapılan çalışmalar da kısa süre önce meyvesini vermeye başladı. İnci Token tam olarak MEMEcoin mantığıyla yola çıkılarak piyasaya sunulan il yerli kripto para birimi olarak piyasadaki yerini, aldı.