Dünyanın En Zengin Adamı Elon Musk Nasıl MİM (MEME) Kralı Oldu?

dunyanin-en-zengin-adami-elon-musk-nasil-meme-krali-oldu

Başlangıçta bir şaka olarak icat edilen bir kripto para birimi olan Dogecoin'in değeri, Elon Musk ile büyük bir yükselişe geçmişti. Öyle ki, Elon Musk spekülatörlükle bile suçlanmaya başlamıştı. Musk’ın Doge’ye olan bu ilgi ve alakası onu sosyal medyada da epey popüler hale getirdi. Musk hakkında yapılan MEMEler başta Reddit ve Twitter olmak üzere sosyal medyada büyük yer buldu.Dünyanın en zengin adamı bu durumu da lehine kullanmayı bildi. Keza, kendisiyle ilgili yapılan MEMEleri bizzat kendi resmi hesaplarından paylaşmaya başladı. Dogecoin’in popüleritesinin yanında değeri de hiç olmadığı kadar yükseldi. Musk'ın Twitter'daki etkinliği finansal piyasalarda dramatik değişimlere neden oldu ve son haftalarda Twitter biyografisini "Bitcoin" ve GameStop hisseleri olarak değiştirdikten sonra Bitcoin fiyatının yükselmesine neden oldu.

Çevrimiçi mağaza Etsy ve güvenli mesajlaşma uygulaması Signal hakkındaki son tweet'leri ilginin artmasına neden oldu ve Signal Advance adlı alakasız bir şirketin hisseleri yatırımcıların uygulamayı yanlış anlamasıyla %1,100 arttı.Musk'ın pazardaki Twitter odaklı etkisi her zaman faydalı olmadı tabii. Geçen Mayıs ayında Musk'tan hisse senedinin "çok yüksek" olduğunu söyleyen tek bir tweet Tesla hisselerinin %10 düşmesine neden oldu.

Musk'ın tweetleri genellikle Dogecoin'in değerinin artmasına neden oldu. Tabii bu başarıyı sadece Elon’a fatura etmek yanlış. Kripto para piyasalarıyla dalga geçmek için ortaya çıkan bir birim olan Dogecoin, Musk tweetlerinden önce de kendinden beklenmeyecek şekilde yükselişler göstermiş, ve tüm borsalarda yerini almıştı. Ortaya çıktığında bir “shitcoin” olarak nitelendirilen Doge birçok yatırımcıyı ve kripto para uzmanını ters köşe yapmayı bildi.